Ještě před nutností volat linku 155 je dobré naučit se používat telefon na hlasitý odposlech tak, baychom měli obě ruce volné k péči o raněného.
Kromě záchranné služby voláme i policejní složky kvůli vyšetření události. V případě, že máme podezření na spáchání trestného činu, držíme agresory samostatně a odděleně, aby se nemohli domluvit na křivé výpovědi. Na místě necháme vše tak, jak bylo.
V případě masivního krvácení přiložíme na ránu tlakový obvaz a zahájíme protišoková opatření (tepelný komfort a zdvižení dolních končetin).
Tišení bolesti = správné ošetření poranění, fixování zlomenin, chlazení popálenin. NEDÁVÁME TIŠÍCÍ LÉKY.
Teplo = udržení tepelného komfortu (zima x léto) - nejlepší je využít izotermickou folii
Tekutiny = tlumení pocitu žízně (otírání vlhkým kapesníkem) nedáváme nic ústy - vyvoláme zvracení
Ticho = relativní klid, psychologické působení, uklidnění postiženého, nastalou situaci nenadhodnocujeme ale ani nepodhodnocujeme
Transport = nejlépe sanitkou, netransportujeme pacienta nikdy sami – možné zhoršení stavu, případně smrt).
Pokud jsme schopni rozeznat žilní (krev vytéká volné z rány) a tepenné (krev z rány vystřikuje), můžeme postupovat následujícím způsobem:
V případě žilního krvácení stlačíme v bodě pod ránou, tedy dále od srdce, neboť se jedná o tok krve, kterým se vrací z oběhu neokysličená krev přes pravou srdeční komoru.
V případě tepenného krvácení stlačíme v tlakovém bodě a v místě nad ránou, neboť jde o okysličenou krev proudící z levé srdeční komory.
Pokud jsme schopni rozeznat žilní (krev vytéká volné z rány) a tepenné (krev z rány vystřikuje), můžeme postupovat následujícím způsobem:
V případě žilního krvácení stlačíme v bodě pod ránou, tedy dále od srdce, neboť se jedná o tok krve, kterým se vrací z oběhu neokysličená krev přes pravou srdeční komoru.
V případě tepenného krvácení stlačíme v tlakovém bodě a v místě nad ránou, neboť jde o okysličenou krev proudící z levé srdeční komory.
Tlakové body:
Slouží k nouzovému zastavení tepenného krvácení. Jsou to místa, kde snadno nahmatáme přívodnou tepnu a přitlačíme ji ke kosti. Při správném stlačení dojde k okamžité zástavě krvácení. Pokud jde o končetinu, držíme ji nad úrovní srdce.
Hlava:
Spánková tepna (1): stlačujeme asi prst před ušním boltcem při krvácení z hlavy.
Lícní tepna (2): mačkáme před okrajem žvýkacího svalu v místě, kde tepna přechází přes dolní okraj dolní čelisti, při krvácení z úst a tváře.
Krk:
Krkavice (3): při předním okraji kývače asi uprostřed jeho délky (vedle ohryzku). Využijeme při krvácení z jazyka, nebo krční tepny (stlačuje se pouze na postižené straně, při stlačení obou se přeruší přívod krve k mozku a postižený může upadnout do bezvědomí).
Horní končetina:
Podklíčková tepna (4): stlačujeme nad klíční kostí ve vnitřní třetině při krvácení z ramene, amputaci horní končetiny.
Pažní tepna (5): stlačujeme v mezisvalové rýze v horní třetině při krvácení z předloktí a ruky
Břicho:
Břišní tlakový bod (6): těsně nad pupkem, tiskne se krouživým pohybem ruky sevřené v pěst, postižený je na zádech na tvrdé podložce. Využijeme při vysoké amputaci dolní končetiny, při gynekologickém krvácení
Dolní končetina:
Stehenní tepna (7): stlačujeme pod středem tříselního vazu dvěma palci při amputaci dolní končetiny nebo při krvácení ze stehna.
Podkolenní tepna (8): tiskneme v podkolení jamce za současného max. ohnutí v kolenním kloubu (koleni) při krvácení z bérce.
Nelze určit pohledem. Dle typu úrazu si položíme otázku, zda k poranění s vnitřním krvácením mohlo dojít. V případě pochybností vždy postupujeme, jako by k vnitřnímu krvácení došlo.
Raněného uvedeme do protišokové polohy (zdvihneme dolní končetiny) a zajistíme tepelný komfort do příjezdu záchranné služby.
Jedná se o kožní poranění vlivem tepla.
Rychle se rozvíjí šokový stav. Ihned voláme 155 nebo 112, až po té se věnujeme zraněnému.
Při menších popáleninách (např. popálení dlaně o nahřátou baňku v chemické laboratoři) chladíme proudem studené vody po dobu 20 minut. Nepřekrýváme.
Při rozsáhlejších popáleninách chladíme obličej, krk a genitál raněného.
U velmi rozsáhlých popálenin nechladíme (hrudník, břicho záda) – hrozí podchlazení organizmu.
V případě bezvědomí zahájíme resuscitaci. Velké popálené plochy sterilně překryjeme, sledujeme tělesné funkce a vyčkáváme příjezdu záchranné služby.
a. Informujeme zákonné zástupce o vzniklé události.
b. Informujeme zřizovatele o vzniklé události.
c. Zajistíme informace o převozu žáka záchrannou službou (kam jede), příp. pohřební službou.
a. V případě, že zranění či úraz mohli vzniknout následkem trestného činu nebo přestupku, je třeba jej neprodleně hlásit Policii České republiky. Zároveň je třeba hlásit smrtelné úrazy.
b. V případě, že má školský subjekt sjednané pojištění odpovědnosti za škodu, je třeba událost nahlásit také pojišťovně.
c. V případě, že došlo ke zranění či úrazu v průběhu praktického vyučování nebo praktické přípravy, je nutné oznámit úraz na oblastním inspektorátu práce případně obvodním báňském úřadě.
a. Pořadové číslo úrazu.
b. Jméno, příjmení a datum narození.
c. Popis úrazu.
d. Popis události, při které k úrazu došlo.
e. Datum a čas úrazu.
f. Jméno ošetřující osoby.
g. Podpis zaměstnance, jenž zápis provedl.
Záznam o úrazu je nutné vyhotovit v případě, že následkem úrazu je žák ve škole nepřítomen dva po sobě jdoucí vyučovací dny. V následujících případech je nutné vychotovit záznam o úrazu ihned:a. Úraz byl smrtelný.
b. O vyhotovení záznamu požádal zletilý žák nebo zákonný zástupce žáka.
c. Je pravděpodobné, že žákovi nebo studentovi bude přiznána náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění.